Presteigne Results
On a cold windy day the traditional Presteigne races took place on Saturday afternoon. The Broadheath common has been the venue for country people’s entertainment for generations and the condition of the track was superb despite doubts earlier in the week when rain looked as if it may spoil the day.
Three Nurseries kicked off the full day of racing with the first winner being the local Perks family’s Fold the Notes, from Tommy the Dealer (Lewis Llanbister) with first time out Jasper Morello (Evans Brecon) in third. Ithon Inmate (Price Brecon) in the hands of Derek Pritchard took the second Nursery from Kerry Ann Lobell (Greenway Michaelchurch Eskley) and Reprieve (Bevan Builth). Greenhill Marina (Thomas Rhymney) was first passed the post in the third Nursery followed in by Hearts Blessing (Lewis Llandrindod) with Fold Elite (Perks Prsteigne) in third.
Three Novice heats were the first races for the gambling public with the appropriately named Miss Jackpot (Langford Ammanford) the first success story from Blackies Boy (Prosser Libanus) while Kickstart (Evans Brecon) was third. In the second Novice heat the impressive black mare Blackmountain Jess (Gibbons Llanigon) won from another black mare Luck Matters (Roach Llanybydder) with Dragon Fly (Weigel Llanddewi Velfrey) in third. Man of the Day provided Melanie Langford with another winner this time for the Harries family from Llandysul in the third Novice heat with the impressive Wyeside Taurus (Eggerton Staunton) in second and Miss Thunder (Thomas Rhymney) in third.
In the first Grade B heat Clares Own the strong dark mare owned by the Evans family from Newcastle Emlyn took the honours from Greenhill Cliff (Williams Brecon) with front running Maple Star (Perks Presteigne) in third. Brywins Snowflake (Weigel Llanddewi Velfrey) flew up the home straight to claim first in the second Grade B heat from Ithon Cracker (White Porthcawl) and My Immortal (Evans Brecon).
Blackfield Buddy (Barton Clynderwen) snatched victory in the first heat of the Grade A by the smallest of margins from Meadowland Hasty (Price Brecon) with Fold be Nimble (Perks Prestiegne) in third. In the second Grade A heat the floating action of Scooby’s Dream (Lloyd Kington) produced a memorable win from a trail of 40 yards beating the improving Coalford Pride (Edmunds Porthcawl) with Merrington Man (Thomas Rhymney) in third.
In the first Baby Novice Just Hold On (Neville Guilsfield) had to do just that as he defended his lead up the home straight with Dragon Penlan (Barton Clynderwen) creeping nearer to secure second while Big Harry (Duggan Llangunllo) was third. Rainman II (Bevan Builth) secured an impressive win in the second Baby Novice from Dernol Duke (Wozencraft Llangurig) and Nia Patrol (Williams Ludlow).
In the saddle race the Novice Bon Hasty (Collingwood Huntington) looked all set to gain his graduation to open company when Boomshakalakka with owner Donna White from Porthcawl on board swooped across the winning line snatching victory with Scarlet Lady (Bevan Builth) was third.
In the dash the specialist C U Boykin (Hitchcock Haverfordwest) led the field from the challenging Faraway (Atherton Narberth) with Ithon Gypsy (Jones Llanbister) in third.
The next race on the card was the Junior race this was the first of the season with the young veteran Ellie Bevan on Beacon Sorcerer (Bevan Llanddewi) taking on the novice Celyn Evans from Newcastle Emlyn. It was a close contest as the two girls battled for victory which came to Celyn by a narrow margin on the well behaved Ithon Hope (Bevan Builth Wells).
The Grade B Final provided the Evans family from Newcastle Emlyn further reason for joy as Mathew Tromans steered their talented mare Clares Own to victory ahead of Greenhill Cliff (D Williams Brecon) and Too Hot Today (Jones Merthyr & Harrison Rhymney).
The Novice final had to be rescheduled due to a fall in the first run and this led to a change of driver as Robert Langford from Ammanford taking up the reins of the family trained Man of the Day (Harries Llandysul) swept to victory in front of Blackies Boy (Prosser Libanus) and Luck matters (Roach Llanybydder).
The final race of the day was the Grade A final and this also provided the fastest time of the day as the rather un-fancied Coalford Pride at last came good for the Edmunds family from Porthcawl under the direction of Mark White with Meadowland Hasty (Price Brecon) a satisfying second and stable companion with young Jacob Webb in his first open final aboard Saunders Playboy (Pritchard Rhosgoch) in third.
So at the conclusion of a wonderful day of racing we look forward to next weekend when the Lyonshall meeting will be held on Saturday June 30th at 1.30 pm.
Detailed Results
Race 1 - Nursery | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Fold The Notes | Gate | £0 | |
2 | Tommy The Dealer | Gate | £0 | |
3 | Jasper Morello | Gate | £0 | |
4 | Ayr Melody | Gate | £0 | |
5 | Pilsbury Lady | Gate | £0 | |
6 | Jethro | Gate | £0 | |
7 | Immortal Ellie | Gate | £0 | |
F | Greenhill Emily | Gate | £0 | |
Time: 2.383 | ||||
Race 2 - Nursery | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Ithon Inmate | Gate | £0 | |
2 | Kerry Ann Lobel | Gate | £0 | |
3 | Reprieve | Gate | £0 | |
4 | Habberley Playboy | Gate | £0 | |
5 | Grecho | Gate | £0 | |
6 | Gold Ness | Gate | £0 | |
7 | Tyssul Opal | Gate | £0 | |
Time: 2.346 | ||||
Race 3 - Nursery | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Greenhill Marina | Gate | £0 | |
2 | Hearts Blessing | Gate | £0 | |
3 | Fold Elite | Gate | £0 | |
4 | Splight | Gate | £0 | |
5 | Precious Cargo | Gate | £0 | |
6 | Mollys Star | Gate | £0 | |
7 | C U Choteau | Gate | £0 | |
Time: 2.360 | ||||
Race 4 - Baby Novice | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Just Hold On | Gate | £60 | |
2 | Dragon Penlan | Gate | £30 | |
3 | Big Harry | Gate | £15 | |
4 | Brywins Starling | Gate | £0 | |
5 | Hathacanute | 20 | £0 | |
6 | Immortal Ocean | 10 | £0 | |
7 | Charlie Penlan | 10 | £0 | |
8 | Quick Silver II | Gate | £0 | |
Time: 2.334 | ||||
Race 5 - Baby Novice | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Rainman II | Gate | £60 | |
2 | Dernol Duke | Gate | £30 | |
3 | Nia Patrol | Gate | £15 | |
4 | Ithon Hannah | 20 | £0 | |
5 | Beacon Sorcerer | 20 | £0 | |
6 | Murray | 20 | £0 | |
F | Ithon Gift | Gate | £0 | |
Time: 2.310 | ||||
Race 6 - Novice H1 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Miss Jackpot | Gate | £20 | |
2 | Blackies Boy | Gate | £0 | |
3 | Kickstart | Gate | £0 | |
4 | Ithon Gypsy | Gate | £0 | |
5 | Sam Dot Com | Gate | £0 | |
6 | Bon Hasty | 20 | £0 | |
7 | Radnor Chips | Gate | £0 | |
Time: 2.296 | ||||
Race 7 - Novice H2 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Blackmountain Jess | Gate | £20 | |
2 | Luck Matters | Gate | £0 | |
3 | Dragon Fly | Gate | £0 | |
4 | Ithon Hope | Gate | £0 | |
5 | Secret Agenda II | 10 | £0 | |
6 | Greenhill Megan | Gate | £0 | |
Time: 2.315 | ||||
Race 8 - Novice H3 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Man Of The Day | Gate | £20 | |
2 | Wyeside Taurus | 20 | £0 | |
3 | Miss Thunder | 10 | £0 | |
4 | Sable Sam | Gate | £0 | |
5 | Mahogany Magic | 20 | £0 | |
6 | Ithon Gem | Gate | £0 | |
Time: 2.316 | ||||
Race 9 - Novice Final | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Man Of The Day | Gate | £125 | |
2 | Blackies Boy | Gate | £40 | |
3 | Luck Matters | Gate | £20 | |
4 | Kickstart | Gate | £0 | |
5 | Wyeside Taurus | 20 | £0 | |
6 | Dragon Fly | Gate | £0 | |
7 | Miss Thunder | 10 | £0 | |
8 | Blackmountain Jess | Gate | £0 | |
F | Miss Jackpot | Gate | £0 | |
Time: 2.305 | ||||
Race 10 - Grade B H1 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Clares Own | Gate | £30 | |
2 | Greenhill Cliff | Gate | £0 | |
3 | Maple Star | Gate | £0 | |
4 | Too Hot Today | Gate | £0 | |
5 | Boomshakalakka | Gate | £0 | |
6 | Scarlet Lady | Gate | £0 | |
Time: 2.272 | ||||
Race 11 - Grade B H2 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Brywins Snowflake | Gate | £30 | |
2 | Ithon Cracker | Gate | £0 | |
3 | My Immortal | Gate | £0 | |
4 | Sunnyside Geoff | Gate | £0 | |
5 | Duggans Domino | Gate | £0 | |
Time: 2.274 | ||||
Race 12 - Grade B Final | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Clares Own | Gate | £400 | |
2 | Greenhill Cliff | Gate | £50 | |
3 | Too Hot Today | Gate | £20 | |
4 | Brywins Snowflake | Gate | £0 | |
5 | Maple Star | Gate | £0 | |
6 | Sunnyside Geoff | Gate | £0 | |
7 | Ithon Cracker | Gate | £0 | |
8 | My Immortal | Gate | £0 | |
Time: 2.287 | ||||
Race 13 - Grade A H1 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Blackfield Buddy | Gate | £30 | |
2 | Meadowland Hasty | Gate | £0 | |
3 | Fold Be Nimble | 10 | £0 | |
4 | Terripan Hanover | 30 | £0 | |
5 | Faraway | Gate | £0 | |
6 | Strike A Light | 40 | £0 | |
7 | Meadowbranch Mike | 20 | £0 | |
8 | Bon Jasper | 50 | £0 | |
Time: 2.301 | ||||
Race 14 - Grade A H2 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Scoobys Dream | 40 | £30 | |
2 | Coalford Pride | Gate | £0 | |
3 | Merrington Man | 20 | £0 | |
4 | Saunders Playboy | 40 | £0 | |
5 | Ithon Eagle | Gate | £0 | |
6 | Bellieve | 10 | £0 | |
7 | Serenity | Gate | £0 | |
Time: 2.298 | ||||
Race 15 - Grade A Final | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Coalford Pride | Gate | £600 | |
2 | Meadowland Hasty | Gate | £60 | |
3 | Saunders Playboy | 40 | £30 | |
4 | Terripan Hanover | 30 | £0 | |
5 | Merrington Man | 20 | £0 | |
6 | Scoobys Dream | 40 | £0 | |
7 | Blackfield Buddy | Gate | £0 | |
8 | Fold Be Nimble | 10 | £0 | |
Time: 2.270 | ||||
Race 16 - Saddle | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Boomshakalakka | 10 | £60 | |
2 | Bon Hasty | Gate | £30 | |
3 | Scarlet Lady | 10 | £10 | |
4 | Mahogany Magic | Gate | £0 | |
Time: 2.274 | ||||
Race 17 - Dash | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | C U Boykin | Gate | £60 | |
2 | Faraway | 20 | £30 | |
3 | Ithon Gypsy | Gate | £10 | |
4 | Greenhill Megan | Gate | £0 | |
5 | Strike A Light | 60 | £0 | |
6 | Secret Agenda II | Gate | £0 | |
Time: 1.502 | ||||
Race 18 - Junior | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Ithon Hope | 10 | £20 | |
2 | Beacon Sorcerer | Gate | £10 | |
Time: 2.520 | ||||