Aber Harness Racing Results
With a gentle breeze off the sea the racing on Saturday afternoon on the Aberystwyth track was just about perfect. There was plenty of competition to make the racing interesting and exciting.
The first nursery race was won by Immortal Breeze the youngster owned by the Williams family from Llanafan in second was Tyssul Opal (Atherton-Rees Narberth) while Ithon GB (Williams Brecon) claimed third. The Fuffer Man (Evans Brecon) produced another winning run in the second nursery beating Ayr Miracle (Price Dolganog) and C U Choteau (Thomas Llanbister). Nadal (Atherton-Rees Narberth) picked up top honours in the last nursery in front of Hendre Bob (Jones Llanllwni) and Dernol Bonus (Lloyd Painscastle).
Dernol Duke (Wozencraft Llangurig) with Andrew Bevan aboard predictably took the first heat of the Novice from Ithon Ghost (Wilson Llanfihangel ar arth) a horse returning from a year racing with BHRC while Beacons Sorcerer (Bevan Llanddewi) was third. Ithon Inmate (Price Brecon) again showed his talent for speed by winning the second Novice heat from Forsas Dream (Lloyd Kington) and Sable Sam (Tromans Newcastle Emlyn).
Maple Star (Perks Presteigne) always makes the most of fast going and with her usual pilot, Rebecca Williams won the first Grade B heat from Boomshakalakka (Lloyd Kington) in second and Brywins Snowflake (Weigel Llanddewi Velfrey) third. Brywins Ducklyn the impressive horse belonging to the Gethin family from Gilwern took the second heat of the Grade B with the minor places going to Clares Own (Evans Newcastle Emlyn) and Duggans Domino (Gwatkin Evenjobb).
Meadowland Hasty (Price Brecon) and partnered by his trainer Derek Pritchard took the first Grade A heat with Chaps Commander (Jones Talgarreg) in second and Scoobys Dream (Lloyd Kington) in third. Bon Jasper (Jones Llanllwni) repeated his win of last week in the second Grade A heat piloted by his trainer Debbie Hitchcock from Haverfordwest while backmarker Strike a Light (Lloyd Kington) was second and Blackfield Buddy (Barton Clunderwen) was third.
Ithon Eddie with owner Paul Miles in the seat claimed his first Mid Wales win in the first Baby Novice race beating Finnbarr Messenger (Meaney Merthyr) into second and Murray (Gittins Four Crosses) into third. Tommy the Dealer repeated his winning performance of last week for his owner Jack Lewis from Llanbister who has not been in the best of health of late, it is hoped this will provide a welcome ‘pick-me-up’ for Jack. In second was C U Choteau also from Llanbister belonging to the Thomas family while Nia Patrol (Williams Ludlow) was third.
Abernant (Greenway Michaelchurch Eskley) claimed victory in the Dash from Miss Jackpot (Langford Ludlow) and Classic Day (Miles Merthyr).
Louisa Barton took first prize in the Ladies race driving Tyssul Pearl (Barton Clunderwen) while Wellfield Inspired (Gethin Gilwern) with Liz Colingwood on board was second and Rebecca Williams on Brywins Hall (White Porthcawl) was third.
Ithon Inmate (Price Brecon) is rapidly making a name for himself as the ‘one to follow’ and in the Novice final he and trainer Derek Pritchard swept all before them to claim victory ahead of Beacons Sorcerer (Bevan Llanddewi) and Sable Sam (Tromans Newcastle Emlyn). This win puts him at the front of the Grade B for the illustrious Caersws meeting next week.
The Saddle race followed and although the race is dominated by the girls it was a boy (Jacob Webb) who pulled off a notable victory to return Bon Hasty (Collingwood, Huntington) to the top of the saddle league with last week’s winner Dragon Penlan (Barton Clunderwen) in second and Sunnyside Geoff (Williams Brecon) in third.
The Grade B Final gave Vyrnwy Taffie (Jones Talgarreg) his first significant win since joining Mid Wales in the hands of Rhun Wilson with second place going to the much improved Duggans Domino (Gwatkin Evenjobb) while Mahogany Magic (Davies Dihewyd) was third.
The Grade A is the highlight of the day’s racing and the final provided the icing on the cake for the Price family from Brecon as Meadowland Hasty emulated his stable companion [Ithon Inmate] to win under the tutelage of trainer Derek Pritchard beating the favourite Bon Jasper (Jones Llanllwni) into second with Fold be Nimble (Perks Presteigne) claiming third. This giving the Price / Pritchard partnership four wins and surely escalating Derek Pritchard’s champion driver claims yet again.
The final race of the day was the consolation in which Kerry Ann Lobell (Greenway Michaelchurch Eskley) providing son Dale with a fillip for all the training time he has put in with this young mare. In second was Greenwood Romeo (Duggan Llangunllo) and Holmes Dreamer (Eggerton Staunton) was third.
So after a wonderful afternoon of racing the season moves on to Caersws on Saturday July 27th starting at 1.30 pm.
Detailed Results
Race 1 - Nursery | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Immortal Breeze | Gate | £0 | |
2 | Tyssul Opal | Gate | £0 | |
3 | Ithon GB | Gate | £0 | |
4 | Brywins Luckycharm | Gate | £0 | |
5 | Ceiron Omega | Gate | £0 | |
6 | Hendre Yankee | Gate | £0 | |
Time: 2.156 | ||||
Race 2 - Nursery | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | The Fuffer Man | Gate | £0 | |
2 | Ayr Miracle | Gate | £0 | |
3 | C U Choteau | Gate | £0 | |
4 | Brywins Jo Jo | 30 | £0 | |
5 | Danny Blue | Gate | £0 | |
6 | Ianto Dillon | Gate | £0 | |
Time: 2.143 | ||||
Race 3 - Nursery | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Nadal | Gate | £0 | |
2 | Hendre Bob | Gate | £0 | |
3 | Dernol Bonus | Gate | £0 | |
4 | Dragon Jack | Gate | £0 | |
5 | Knights Templar | Gate | £0 | |
Time: 2.184 | ||||
Race 4 - Baby Novice | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Ithon Eddie | 10 | £60 | |
2 | Finnbarr Messenger | Gate | £25 | |
3 | Murray | 20 | £15 | |
4 | Grecho | Gate | £0 | |
5 | Radnor Rebel | 20 | £0 | |
6 | Big Harry | 10 | £0 | |
7 | Tyssul Pearl | Gate | £0 | |
8 | Glan Dancer | Gate | £0 | |
Time: 2.148 | ||||
Race 5 - Baby Novice | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Tommy The Dealer | 10 | £60 | |
2 | C U Choteau | Gate | £25 | |
3 | Nia Patrol | 20 | £15 | |
4 | Fitch | Gate | £0 | |
5 | Kerry Ann Lobel | 10 | £0 | |
6 | Greenwood Romeo | 20 | £0 | |
7 | Fairyhouse | Gate | £0 | |
8 | Dolan Hasty | Gate | £0 | |
Time: 2.163 | ||||
Race 6 - Novice H1 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Dernol Duke | 10 | £15 | |
2 | Ithon Ghost | 20 | £10 | |
3 | Beacon Sorcerer | Gate | £5 | |
4 | Greenhill Emily | 10 | £0 | |
5 | Precious Cargo | Gate | £0 | |
6 | Miss Jackpot | 20 | £0 | |
7 | Secret Agenda II | 10 | £0 | |
Time: 2.106 | ||||
Race 7 - Novice H2 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Ithon Inmate | 20 | £15 | |
2 | Forsas Dream | Gate | £10 | |
3 | Sable Sam | 10 | £5 | |
4 | Ithon Hannah | Gate | £0 | |
5 | Llwyns Hall | 10 | £0 | |
6 | Blackies Boy | 10 | £0 | |
7 | Sandside Cash | Gate | £0 | |
Time: 2.114 | ||||
Race 8 - Novice Final | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Ithon Inmate | 20 | £100 | |
2 | Beacon Sorcerer | Gate | £25 | |
3 | Sable Sam | 10 | £15 | |
4 | Greenhill Emily | 10 | £0 | |
5 | Ithon Ghost | 20 | £0 | |
6 | Forsas Dream | Gate | £0 | |
7 | Dernol Duke | 10 | £0 | |
8 | Ithon Hannah | Gate | £0 | |
Time: 2.082 | ||||
Race 9 - Grade B H1 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Maple Star | Gate | £25 | |
2 | Boomshakalakka | Gate | £15 | |
3 | Brywins Snowflake | Gate | £5 | |
4 | Vyrnwy Taffie | Gate | £0 | |
5 | Holmes Dreamer | 10 | £0 | |
6 | Kickstart | 20 | £0 | |
7 | Greenhill Cliff | 10 | £0 | |
8 | Wellfield Inspired | Gate | £0 | |
9 | Ithon Cracker | Gate | £0 | |
Time: 2.126 | ||||
Race 10 - Grade B H2 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Brywins Ducklyn | Gate | £25 | |
2 | Clares Own | Gate | £15 | |
3 | Duggans Domino | Gate | £5 | |
4 | Mahogany Magic | Gate | £0 | |
5 | Abernant | Gate | £0 | |
6 | Sunnyside Geoff | Gate | £0 | |
7 | Bon Hasty | Gate | £0 | |
8 | Cross Current | Gate | £0 | |
Time: 2.144 | ||||
Race 11 - Grade B Final | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Vyrnwy Taffie | Gate | £500 | |
2 | Duggans Domino | Gate | £50 | |
3 | Mahogany Magic | Gate | £20 | |
4 | Brywins Ducklyn | Gate | £0 | |
5 | Clares Own | Gate | £0 | |
6 | Boomshakalakka | Gate | £0 | |
7 | Brywins Snowflake | Gate | £0 | |
8 | Maple Star | Gate | £0 | |
Time: 2.176 | ||||
Race 12 - Grade A H1 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Meadowland Hasty | Gate | £25 | |
2 | Chaps Commander | Gate | £15 | |
3 | Scoobys Dream | 40 | £5 | |
4 | Meadowbranch Mike | Gate | £0 | |
5 | Terripan Hanover | 40 | £0 | |
6 | Faraway | Gate | £0 | |
7 | Immpartial | 40 | £0 | |
8 | Rhyds Desire | 40 | £0 | |
Time: 2.114 | ||||
Race 13 - Grade A H2 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Bon Jasper | 10 | £25 | |
2 | Strike A Light | 60 | £15 | |
3 | Blackfield Buddy | Gate | £5 | |
4 | Fold Be Nimble | Gate | £0 | |
5 | Ithon Eagle | Gate | £0 | |
6 | The Red Devil | Gate | £0 | |
7 | Saunders Playboy | 10 | £0 | |
Time: 2.078 | ||||
Race 14 - Grade A Final | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Meadowland Hasty | Gate | £600 | |
2 | Bon Jasper | 10 | £50 | |
3 | Fold Be Nimble | Gate | £20 | |
4 | Scoobys Dream | 40 | £0 | |
5 | Blackfield Buddy | Gate | £0 | |
6 | Meadowbranch Mike | Gate | £0 | |
7 | Chaps Commander | Gate | £0 | |
8 | Strike A Light | 60 | £0 | |
Time: 2.092 | ||||
Race 15 - Dash | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Abernant | Gate | £50 | |
2 | Miss Jackpot | Gate | £20 | |
3 | Classic Day | 20 | £10 | |
Time: 1.352 | ||||
Race 16 - Consolation Ladies | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Tyssul Pearl | Gate | £80 | |
2 | Wellfield Inspired | 50 | £30 | |
3 | Llwyns Hall | 30 | £5 | |
4 | Tommy The Dealer | 10 | £0 | |
DQ | Greenhill Cliff | 60 | £0 | |
DQ | Faraway | 70 | £0 | |
DQ | Ithon Eagle | 70 | £0 | |
Time: 2.100 | ||||
Race 17 - Saddle | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Bon Hasty | 10 | £60 | |
2 | Dragon Penlan | Gate | £20 | |
3 | Sunnyside Geoff | 10 | £10 | |
4 | Ithon Cracker | 10 | £0 | |
Time: 2.118 | ||||
Race 18 - Consolation | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Kerry Ann Lobel | Gate | £20 | |
2 | Greenwood Romeo | 10 | £10 | |
3 | Holmes Dreamer | 60 | £5 | |
4 | Radnor Rebel | 10 | £0 | |
5 | Blackies Boy | 30 | £0 | |
Time: 2.136 | ||||